wtorek, 31 marca 2020

Zabawy z origami

ORIGAMI – to stara sztuka składania papieru. Powstała dawno temu. Stanowiła bardzo ważny element obyczajów i kultury ludów Dalekiego Wschodu.


Kolebką papierowych składanek były Chiny. Z prowadzonych badań wynika, że sztuka origami ma bogatą historię, która łączy w sobie wiele mitów, obrzędów, legend i zwyczajów Dalekiego Wschodu.

Słowo origami jest jednak typowym słowem japońskim. Sztuka ta jest również najbardziej charakterystyczna właśnie dla kultury Japonii. W tym kraju dzieci już w przedszkolach składają tradycyjne formy papierowe.

Metodę sukcesu przez origami starał się już upowszechnić i uzasadnić Fredrich Frobel. Wykorzystał bardzo szeroko składanie papieru, aby pokazać rodzicom, wychowawcom i nauczycielom, a także terapeutom i lekarzom, że sztuka ta może stać się prostym podstawowym i ciekawym elementem pedagogicznym w pracy z dziećmi. Zwrócił uwagę, że origami rozwija nie tylko sprawności manualne, ale ma także wpływ na rozwój i doskonalenie sprawności językowych, czynności słuchania, czytania, pisania, może znacząco wpływać na pamięć koordynację wzrokowo-ruchową i najważniejsze – stymulować rozwój wyobrażni przestrzennej.

Obecnie składanie papieru traktowane jest jako przyjemne hobby, sposób spędzania wolnego czasu, zabawa czy jedna z form wspierania kształcenia. Coraz częściej proponowane jest jako forma terapii w pracy z dziećmi, młodzieżą, a nawet dorosłymi.

Techniki składania papieru:
  • origami płaskie z koła – to technika składania i komponowania wieloelementowych modeli papierowych, z trafnie dobranej liczby kół, to znaczy takiej, aby kształt formy powstał przy użyciu jak najmniejszej liczby kolistych płaszczyzn origami,
  • origami płaskie z kwadratu – dokładnie analizujemy model podany na zdjęciu, wybieramy odpowiednią liczbę kwadratów zginamy je i komponujemy wybrany model najlepiej na kolorowym kartonie, gotową formę przyklejamy niewielką ilością kleju, tak aby kwadraty się nie posklejały, 
  • origami płaskie z trójkąta równobocznego – tak jak z koła i kwadratu,
  • origami przestrzenne z koła,  kwadratu prostokąta, trójkąta.


Technika origami jest doskonałym sposobem miłego i pożytecznego spędzania czasu w rodzinie. Wykonane wspólnie prace mogą być dekoracją pokoju dziecka, ale również całego domu. Stają się także kukiełkami, zabawkami, prezentami czy niespodziankami dla innych.
Origami określa się jako metodę na sukces dziecka i nauczyciela, ponieważ etapowość w składaniu papieru sama w sobie tworzy wiele progów do osiągania całej gamy mniejszych lub większych sukcesów.

Zabawy z origami – dają dzieciom wiele radości i satysfakcji, ponieważ są łatwe do wykonania, pobudzają twórcze myślenie i szybko dają poczucie sukcesu. Nawet niezbyt sprawne ręce dziecka dadzą sobie radę z wieloma składankami. Po wykonaniu kilku ćwiczeń dzieci chętnie tworzą własne wzory.

Inspiracje na prace z kółek origami


Origami z kółek « Zabawy dla dzieci, rozwój dziecka

Propozycje kwiatka:
Przygotowanie 8 kółek z papieru- odrysowujemy cyrklem 8 kółek o średnicy 6 cm a następnie wycinamy je.
- wycięte kółko składamy na pół, zaznaczamy linię zagięcia , otwieramy, składamy ponownie na pół tak aby linie zgięcia przecinały się pod kątem prostym. Otwieramy koło i robimy na dolnej ćwiartce koła to samo robimy na drugiej ćwiartce koła, odwracamy na drugą stronę.
- Zaginamy do środka boki koła, na których po drugiej stronie są skrzydełka. Trzeba to wykonać w taki sposób, aby bok skrzydełka znajdował się na linii środka koła. To samo robimy z drugim bokiem koła. Moduł jest gotowy.
- Przygotowujemy pozostałe 7 części w ten sam sposób.
- Wykonane 8 elementów układamy obok siebie, tak by lekko stykały się bokami.
- Powstały kwiat naklejamy na biały, ozdobny karton złożony na pół, na środku kwiatka naklejamy małe kółko wycięte z ozdobnego papieru. 
Miłej zabawy !

Linki do przykładowych prac plastycznych krok po kroku: 
Źródło: linki zamieszczone powyżej +http://www.edukacja.edux.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz